Starať sa o seba je prirodzené, či už sa to týka sprchovania, umývania zubov, vlasov atď. Niektoré časti tela si ale zaslúžia zvýšenú pozornosť, nakoľko nezvyknú byť nijako chránené a okolitým vplyvom sú vystavené najviac. Áno, špeciálnu starostlivosť si zaslúži tvár a vlasy, okrem nich aj ruky a chodidlá. V dnešnom článku sa však povenujeme práve prvým dvom „problémom“. Mnohí sa vyhovárajú na to, že nemajú času nazvyš, aby sa o seba starali viac ako doteraz. Nejde však o žiadne časovo náročné procedúry a vykonávať ich môžete pokojne po príchode z práce alebo počas voľného dňa.
Každodenné nástrahy na nechránené časti tela
Ako sme už uviedli v úvode, pleť a vlasy sú pred vonkajšími vplyvmi najmenej chránené. Málokedy si uvedomujeme, čo všetko im môže škodiť. A že je toho v dnešnej dobe viac ako dosť, sa hneď presvedčíte. Na naše telo a pokožku vyplývajú teplotné zmeny – zima, teplo a to nielen z hľadiska počasia, ale aj pôsobením umelých zdrojov, napr. klímy, fénu, prievanu atď.
Veľmi nebezpečným činiteľom poškodenia vlasov a tváre, sú rôzne výpary či už z áut, z varenia (olej), z tovární, ktoré upchávajú pleť resp. póry, vysušujú ju, spôsobujú akné a množstvo iných problémov. K upchávaniu našich klasických „vetracích otvorov“, akými sú póry, však dochádza aj prirodzene, bez pôsobenia vonkajších vplyvov. Prebieha to síce pomalšie, to externé škodlivé činitele tomu len dopomáhajú. Preto je zvýšená starostlivosť o tieto partie skutočne na mieste.
Ako sa správne starať o pleť?
Je jedno, či ste muž alebo žena, či ste v puberte, dospelý alebo už máte čo to za sebou. Problémy s pokožkou sa môžu objaviť v každom veku. Aby ste ale vedeli, že vám vaša zvýšená starostlivosť o tvár pomôže, je potrebné vedieť, aký typ pleti máte. Základné sú tri druhy: mastná, suchá, zmiešaná. Maz sa vytvára hlavne v oblasti T-zóny (nos, čelo a brada), no pokiaľ si jeho tvorbu všímate aj na lícach, rozhodne máte mastnú pleť. Suchú zas máte vtedy, ak pozorujete drobné šúpanie pokožky na tvári a na dotyk pôsobí drsne. Zmiešaný typ je taký, kedy sa vám maz objavuje v oblasti T-zóny a zvyšok tváre je suchý a niekedy aj časti samotnej T-zóny.
Ak ste už svoju pleť z tohto základného hľadiska identifikovali, značne vám to pomôže pri výbere vhodných produktov. Ďalším krokom bude určiť, aký problém máte. Možno je vašim problémom pribúdajúci vek a s ním súvisiace vrásky, ochabovanie pleti atď. Vtedy si môžete zvoliť niekoľko metód starostlivosti. Na pleť si môžete aplikovať denný alebo nočný krém, prípadne gél proti vráskam, ktoré sa snažia obmedziť ich vzniku a pokožku napínajú. Nič iné špeciálne robiť nemusíte.
Ak je problémom suchá pleť, zamerajte sa na hydratujúci krém, ktorý jej dodá potrebnú vlhkosť aj počas dňa prípadne noci. Ak vás trápi akné, k dispozícii máte špeciálne pleťové vody alebo hĺbkovo čistiace masky či už na zlupovacej alebo zmývateľnej báze s rôznym zložením. Trendom sú aj látkové masky, ktoré už sú napustené špeciálnymi zložkami alebo zlatá maska. Populárne sú zmývateľná ílová maska, čierna zlupovacia maska či pílingové masky. Pleťové vody zvyknú obsahovať alkohol, ktorý pleť vysušuje a tým pozitívne pôsobí na akné, upchaté póry (čierne bodky) a vyrážky. Nevýhodou je začervenanie, niekedy aj pálenie a suchá pleť, ktorú je potom potrebné hydratovať. Na trhu nájdete aj špeciálne prípravky na citlivú pokožku, ktoré alkohol určite neobsahujú, no ich účinok nemusí byť až taký výrazný. K zlepšeniu stavu dochádza po niekoľkých aplikáciách.
Ak nemáte žiaden konkrétny problém, ale vaša pleť sa vám zdá bledá, nevýrazná, ochabnutá a nevyživená, k dispozícii máte rôzne vyživujúce a rozjasňujúce krémy. K zlepšeniu vzhľadu môžu prospieť aj exfoliačné / pílingové masky, ktoré odstraňujú z tváre odumreté bunky.
Predtým ako aplikujete masku a krém na tvár…
Najlepšie ešte pred kúpou konkrétneho prípravku si overte, že nemáte alergiu na žiadnu jeho zložku. Niekedy ani o danej intolerancii nemusíte vedieť a preto je dobré si na pokožku najprv aplikovať malé množstvo krému, gélu či masky. Ak sa neobjaví žiadna reakcia a produkt ste vyberali na základe vašich problémov, pravdepodobne ste zvolili tú správnu starostlivosť. Je ale veľmi dôležité vedieť, ako ho aplikovať. Každý prípravok určite obsahuje návod, ktorý neprehliadnite. Krém na rozdiel od masky môžete aplikovať aj každý deň. Maska sa aplikuje raz nanajvýš dvakrát týždenne, pretože jej prehnané užívanie neznamená rýchlejšie vyriešenie problému. Skôr naopak, len sa zhorší.
V každom prípade platí, že masku a krém si na pleť aplikujte len vtedy, ak je dostatočne vyčistená, či už micelárnou vodou, odličovacím mliekom alebo inou metódou. Uistite sa, že na tvári nemáte žiadne ranky, nakoľko na nich môžu masky pôsobiť agresívne.
Počuli ste už o tvárovej saune?
Tvárová sauna je vynikajúcim pomocníkom či už pre ženy alebo pre mužov, ktorí chcú mať čistú, jasnú a hydratovanú pleť. Je ideálne ju používať predtým, ako si aplikujete masku alebo krém. Takisto stačí jej využitie jedenkrát za týždeň. Pleť zvláčni, otvorí póry, čím uľahčí a umocní pôsobenie následne aplikovaného krému alebo masky. Naparovať sa stačí 15 – 30 minút.
Ako sa starať o vlasy?
Starostlivosť o vlasy – korunu krásy, taktiež nemožno podceňovať. Na ich kvalitu a tým pádom aj ich krásu vplývajú také isté faktory ako sme uviedli vyššie. Problémov s nimi súvisiacich môže byť viac. Trápiť vás môžu rýchlo mastiace sa vlasy, suché, krepiace sa, neprispôsobivé, lámavé, rozštiepené končeky, nevýrazné, bez lesku, hrubé, jemné, pomaly rastúce, riedky, husté, bez objemu atď. Našťastie, na všetky možné problémy existujú rady produktov a výrobcov, ktorí vám sľubujú zlepšenie vášho vizuálneho hľadiska.
Opäť ale platí, že nie každý prípravok vám môže vyhovovať a šampón nemusí stačiť. Na vlasy si môžete aplikovať aj špeciálne masky, balzamy, zábaly alebo iné kúry, ktoré ich vedia hydratovať, dodať objem či podporné látky rastu, zjemniť, dodať lesk atď. Z praxe vyplýva, že k zlepšeniu stavu vlasov dochádza práve vďaka aplikácii ďalších produktov, ako len samotného šampónu. Využívať ich môžete raz alebo dvakrát do týždňa, pričom pozitívny výsledok si je možné u väčšiny z nich všimnúť už po prvej aplikácii. Nanášajú sa na mokré, umyté vlasy, nechávajú sa istú dobu pôsobiť a potom sa zmyjú. Existujú však aj balzamy, ktoré nie je potrebné zmývať.
Mimo rôznych prípravkov na vlasy je ale potrebné si osvojiť aj iné zvyky, aby ste si ich ochránili čo najviac. Poškodzuje ich totiž aplikácia tepla či už fénom, kulmou alebo žehličkou. Preto pri fénovaní skúste využiť chladnejší vzduch, ak túto funkciu váš fén podporuje. Kulmovanie a žehlenie vlasov obmedzte, prípadne znížte nastavenú teplotu. Na trhu sú aj spreje, ktoré by mali vašu hrivu pred teplotnými vplyvmi uchrániť. Preto ak si ju často fénujete a žehlíte, určite si zabezpečte aj tento typ produktu, ktorý sa aplikuje ešte pred samotnými činnosťami a nie je potrebné ho zmývať.
Na starostlivosť o pleť a vlasy stačí jedna hodina
Veríme, že vyššie uvedené rady vám aspoň v niečom pomohli. Snáď už len v tom, že starostlivosť o tvár nemožno podceňovať, nakoľko sa to môže veľmi rýchlo odraziť na vašom výzore. Samotné procedúry nie sú časovo ani aplikačne náročné, no náročnejšie môže byť výber toho správneho produktu. Ak si ale viete, aký problém chcete či už na pleti alebo na vlasoch vyriešiť, hľadanie sa značne skráti.
Pre vašu krásu postačuje, ak sa o tieto partie tela budete trochu viac starať jeden alebo dvakrát týždenne. Skutočne vám to nezaberie viac ako jednu hodinu času. Pokiaľ chcete investovať viac času, nebude to na škodu, no určite nie je potrebné s vyššou starostlivosťou preháňať. Odvďačia sa vám za to nielen vaše vlasy a pleť, ale aj vy sami budete mať zo seba lepší pocit.
Na tvári sa nemusíte starať len o pokožku a o vlasy, ale aj o vaše mihalnice a zuby. Vašim riasam viete zabezpečiť výživu a stimulovať ich rast rôznymi metódami alebo špeciálnym prípravkom. Neodmysliteľnou súčasťou tváre sú aj zuby a krásny úsmev. Ako ho vyčariť, sa dozviete tu.